22.11.2024
Ako býva zvykom aj naši maturanti zorganizovali Stužkovú slávnosť. Od oficiálnych príhovorov, odovzdaní kvetov, stužiek sme sa spoločne dostali až k pripravenému programu. Nechýbali zábavné hry, kvíz otcov či tanec. Večer sa niesol v odovzdávaní Oskarov pre učiteľov ako napr. Oskar za najdlhšie opravované kontrolné overenie, či množstvo spotrebovaného papiera na hodinách. Maturantom budeme v nasledujúcich mesiacoch držať prsty, aby úspešne ukončili svoje štúdium.
13.12.2024
V piatok 13.decembra sa 65 žiakov gymnázia zúčastnilo vianočného večierka, ktorý zorganizovali za pomoci učiteľov naše žiačky Lea a Ela. V úvode sme sa zhromaždili v kinosále, kde sme si povedali základné informácie o priebehu, stanovištiach a pravidlách počas večierka. Následne si dievčatá pripravili vianočný kahoot s otázkami. Po skončení sme sa presunuli spoločne do školskej jedálne, kde bolo pripravené občerstvenie, hudba – voľná zábava. V prípade, že niekto nechcel byť v školskej jedálni, bolo pripravené miesto so spoločenskými hrami. Na večierku nechýbala tombola a celkovo dobrá nálada.
13.12.2024
Skupina žiakov a žiačok z kvarty-septimy sa zúčastnili prednášok pre stredoškolákov na FMFI UK, ktoré pripravil Trojsten. Témy boli rôznorodé a mohli sme si vybrať z nasledujúcich prednášok: Tvorba videohier a simulácií vo virtuálnej realite: moderné enginy očami matfyzáka, Ako by mali vyzerať štvorrozmerné platónske „telesá“?, Urýchľovače častíc a ich prienik do každodenného života, Kde je, čo je, prečo je normálne rozdelenie?, Nekonečné problémy a Internet a bezpečnosť.
6.12.2024
Tento rok sa úlohy Mikuláša pre piatakov a gymnazistov zhostila skupinka z kvarty, pričom čertovmu vrecu neunikol nejeden učiteľ. Mikuláš si vypočul v triedach najmä piesne, či už v slovenčine, angličtine alebo nemčine.
V dňoch 19. a 20. novembra triedy kvinta, sexta a seminaristi z dejepisu a dejín umenia navštívili Slovenskú národnú galériu. Absolvovali vzdelávací program Hodnoty architektonického diela, ktorý je venovaný aktuálne prebiehajúcej dvojvýstave Vladimír Dedeček - minulosť a prítomnosť. Lektorky previedli študentov prostredníctvom diskusie a aktivít nielen tvorbou významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ale aj princípmi, ktorými sa vytvárajú hodnoty architektonického diela. Na príklade priestoru SNG sa študenti rozprávali aj o kultúrnom dedičstve alebo o tom, či a ako architektúra prispieva ku kultivácii prostredia, v ktorom žijeme.
29.10.2024
Dňa 29.októbra 2024 sa u nás v škole odohrala akcia s názvom Mestá v maskách. Keďže sme nechceli len bezhlavo nasledovať Halloween a jeho tradíciu prezliekania sa do masiek, vymysleli sme alternatívu, ktorá podporuje vzdelanie, kuriozitu a kreativitu našich žiakov. 31.októbra sa slávi Svetový deň miest a pred prázdninami sme sa teda rozhodli, že sa budú mať možnosť žiaci aj učitelia preobliecť za ľubovoľné svetové mesto a navzájom budeme hádať, kto aké mesto predstavuje.
11.10.2024
Dňa 11.10.2024 sa niektorí žiaci kvinty až oktávy zúčastnili podujatia ESET4Schools v sále činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Zblízka sme sa pozreli na fascinujúce témy zo sveta vedy a technológií - od sveta génov a DNA až po deepfake videá a ďalšie výzvy v online bezpečnosti a vo využívaní nástrojov umelej inteligencie. Videli sme inšpiratívne prednášky o tom, ako naše poznatky môžu formovať budúcnosť celej planéty.
Na pódiu vystúpili:
laureátka Nobelovej ceny za chémiu, Emmanuelle Charpentier o základnom výskume génov k inovatívnej technológii CRISPR,
technologický riaditeľ ESETu a odborník na online bezpečnosť a umelú inteligenciu Juraj Malcho v interaktívnej prednáške o deepfake videách,
Samuel „Vedátor“ Kováčik a jeho Obyčajné zázraky,
neurovedec Tomáš Hromádka o tom, Ako funguje mozog,
zvukový umelec Christian Brinkmann a jeho "rastlinná umelkyňa"
Aj tento rok ponúkame rodičom vzdelávacie prednášky s rôznymi témami z oblasti nadania a vzdelávania nadaných. Prvú úvodnú prednášku sme realizovali 30. septembra 2024. Priblížili sme v nej rodičom, čo je to nadanie, aké sú vývinové špecifiká nadania, čo je to dvojitá výnimočnosť a aké sú prúdy vo vzdelávaní nadaných. Zúčastnilo sa jej približne 30 rodičov z SG CENADA a SZŠ CENADA. Ďalšiu prednášku plánujeme v novembri.
16.9.-20.9.2024
Žiaci Tercie a Kvarty absolvovali počas septembra školu v prírode v Belianskych Tatrách. Svoj pobyt zahájili cestou vlakom a následne autobusom. Navštívili chodník v korunách stromov, Bielovodskú dolinu a Monkovu dolinu. Žiaci strávili čas turistikou, spoločenskými hrami. Týždeň zakončili opekačkou spojenou so spevom a hrou na gitaru.
9.-13.9.2024
V dňoch 9.- 13. 9. 2024 sa 37 žiakov z 5. ročníka, prímy a sekundy a 5 pedagógov zúčastnilo netradičnej školy v prírode so zameraním na ekológiu. Náš program sa volal Malí pútnici, v ktorom nás sprevádzali skúsení horskí záchranári, ekológovia a strážcovia lesa. Deti dostali pracovný list s rôznymi dobrodružnými úlohami, ktoré mali počas týždňa splniť. V pondelok po príchode a ubytovaní sme si boli pozrieť panorámu Belianskych Tatier, neskôr sme sa hrali zážitkové hry lesnej pedagogiky a na prednáške sa dozvedeli, čo všetko by sme si mali zbaliť do turistického batoha, keď ideme na túru. V utorok sme (v daždi a pršiplášťoch) absolvovali geocaching v Monkovej doline, kde sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o miestnej faune i flóre. Poobede sme navštívili múzeum Ždiarsky dom, kde sme mali prednášku o miestnej histórii a spôsobe života. V stredu nám počasie prialo – peši sme prešli do Bachledovej doliny, kde sme sa prešli Chodníkom v korune stromov a užili si výhľady i adrenalín na vyhliadkovej veži. Večer nás čakala prednáška o medveďoch a o tom, čo robiť i nerobiť pri strete s nimi. Vo štvrtok sme sa odviezli autobusom na Lysú Poľanu, odkiaľ sme vyrazili na spoznávanie Bielovodskej doliny. Podvečer sme sa pripravovali na záverečnú párty, kde deti dostali certifikáty o absolvovaní ekoškoly a potom si užili zábavu pri hudbe. Plní pekných dojmov a zážitkov sme sa vrátili v piatok domov.
13.9.2024
V piatok 13. septembra dopoludnia sme zorganizovali besedu s neurovedcom MUDr. Mgr. Tomášom Hromádkom, PhD. (vedúci neuroimunologického ústavu SAV) so žiakmi kvinty až oktávy. Sprevádzali ho asistentky, ktoré vypomáhajú s výskumom. Jednou z nich je naša študentka Sofia, ktorá realizuje vlastný výskum. T. Hromádka študentom porozprával o výskume mozgu - ako dokážu vedci snímať neuróny, čo veda v oblasti výskumu mozgu dokáže a čo ešte nie. Porozprával tiež, aké štúdium absolvoval (lekárstvo, psychológia, informatika) a ako napokon zakotvil v oblasti výskumu mozgu. Študenti kládli veľa otázok a aj po besede sa okolo neurovedca vytvoril hlúčik zvedavcov. Možno niektorí študenti budú uvažovať o svojej kariérnej budúcnosti v oblasti vedy o mozgu.
6.9.2024
Bežecký deň Cenada sa tento rok uskutočnil na Železnej studničke. Aktivačný klus a rozcvičenie si zobrali na starosť naši telocvikári Aďo a Mišo. Zapojili sa aj ostatní vyučujúci, nakoľko boli tento rok stanovištia na ktorých žiaci a žiačky plnili rôzne pohybové a bežecké úlohy.
Všetci sme si spoločne tento deň užili.
Privítali sme nový školský rok - 2024/2025. Prvý deň bol pre žiakov uvítací, ale časť rodičov (tretí, štvrtý a piaty ročník základnej školy a príma gymnázia) mala možnosť sa hneď v prvý deň vzdelávať - zorganizovali sme prednášku v trvaní 90 minút na tému: "Digitálna bezpečnosť v spojení s rodičovskými kompetenciami", ktorú odprezentovala p. Juráneková z oz IPčko. Tematiku internetovej bezpečnosti a uvedomenie si zásadnej úlohy rodičov v tomto procese považujeme za veľmi dôležitú. Za posledné dva roky ide už o v poradí tretie vzdelávanie pre rodičov s týmto zameraním. Teší nás veľký záujem rodičov a veríme, že aj táto akcia prispeje k zvýšeniu bezpečnosti našich žiakov v prostredí internetu.
24.-25.6.2024
Počas celého školského roka sme pracovali s témou Prospešnosť a vyvrcholením boli tradičné Prezentačné dni CENADA. Žiaci sa vo svojich projektoch zamerali na rôzne formy prospešnosti - vytvárali aktivity pre spolužiakov z iných tried (Matematika pre piatakov, Hry minulosti a súčasnosti, Matematika pre druhákov, História hrou pre štvrtákov, Výučba šachu, Sprevádzanie po vybraných pamiatkach v Starom meste, rôzne tvorivé aktivity a iné), zdieľali, ako sa zapojiť do dobrovoľníckych aktivít (Dobrovoľníctvo, Sloboda zvierat, Skauting, Ako sa stať Mikulášom, Mládežnícky parlament), vytvorili dobrovoľnícke aktivity alebo zbierky (pre Dlháčik, pre Slobodu zvierat), vytvárali informačné kampane (Ako si ochladiť školu, Ako predchádzať šikane, Ako si lepšie zapamätáme veci, Ako zlepšiť obedy v školskej jedálni, Recyklácia a upcyklácia a iné).
Žiaci a žiačky v rámci dvoch dní prezentovali aktivity, ktorým sa počas roka venovali, či už formou výkladu doplneného fotkami, ale aj videami alebo formou workshopu.Tieto dne doplnili sprievodné aktivity - Diskusný klub určený študentom vyššieho gymnázia a Rozhovor s absolventami CENADY o ich aktuálnom živote na vysokých školách.
25.-27.6.2024
V dňoch 25. – 27. júna 2024 sa kvarta spolu s triednou učiteľkou Jankou Kaluzinskou a Elenou Bakošovou zúčastnila výletu do Slovenského raja. Pomerne krátky čas sme naplno využili - schladili sme sa v Dobšinskej ľadovej jaskyni, prešli sa lúkami v okolí, vystúpili Zejmarskou roklinou na Geravy, užili si nádherné výhľady na Dobšinskú Mašu, v ktorej sme sa na záver aj vykúpali. Bola to pekná bodka za náročným školským rokom.
28.5.-30.5.2024
V tomto školskom roku maturovalo a úspešne tak ukončilo svoje štúdium 20 študentov a študentiek. Po písomnej časti v marci sme 28.-30.5. absolvovali ústnu časť a to naprieč všetkými predmetmi: SJL (20), ANJ (20), NEJ (1), MAT (7), INF (4), CHEM (2), GEO (6), BIO (4), DEJ (4), OBN (8), FYZ (1) a Dejiny umenia (5). Dvaja študenti sa rozhodli pre dobrovoľnú maturitnú skúšku z piateho predmetu (INF, GEO). Predsedovia maturitných komisií okrem vedomostí maturantov a maturantiek ocenili komunikačné a prezentačné zručnosti, schopnosť reagovať a príjemné vystupovanie.
28.5.-30.5.2024
Pre žiakov 2. stupňa a gymnázia bol z dôvodov maturitnej skúšky pripravený náhradný program. V utorok, 28.5. si pripravili žiaci sekundy v rámci predmetu Projekty poldenný program Hry minulosti a súčasnosti – deti mali možnosť naučiť sa hry, ktoré sa hrávali ich rodičia, ako aj zahrať si celkom najnovšie stolné hry. V stredu, 29.5. sme sa peši prešli z Devínskej Novej Vsi na zámok Schloss Hof, kúsok za rakúskou hranicou. V skupinách sme absolvovali komentované prehliadky zámku, v slovenskom a starší i v nemeckom jazyku, prešli sme sa zámockými záhradami i labyrintom. Vo štvrtok, 30.5. žiaci kvarty v rámci predmetu Projekty zorganizovali charitatívny futbalový turnaj na štadióne Mladá Garda. Výťažkom 128 eur sme potešili MC Dlháčik.
15.4.2024
V kinosále školy sa konal v poradí už tretí vzdelávací seminár v tomto školskom roku. Témou boli základy a princípy nenásilnej komunikácie. Nenásilná a rešpektujúca komunikácia je súčasťou filozofie bezpečného vzdelávacieho prostredia CENADE. Každoročne v tejto oblasti vzdelávame pedagógov, tému nenásilnej komunikácie sme zaviedli aj do obsahu vzdelávania na prvom stupni základnej školy. Starších žiakov a študentov vedieme k tomu, aby prípadné konflikty riešili mediáciou v intenciách nenásilnej komunikácie - aby vnímali navzájom svoje pocity, potreby a učili sa byť v spojení so sebou samým aj s druhými. Teší nás, že sme mohli s princípmi nenásilnej komunikácie oboznámiť aj rodičov. Seminár viedli M. Mátychová a J. Jurášková.
12.3.-14.3.2024
V dňoch 12. až 14. marca 2024 sa uskutočnila externá časť a písomná časť internej maturitnej skúšky, ktorá potrápila hlávky našich oktavánov a oktavánok. Aby mali maturanti pokojné a ničím nerušené pracovné prostredie, pre mladších žiakov sme pripravili náhradný program.
V utorok 12. 3. sa žiaci sekundy až septimy mohli zúčastniť Kurzu prvej pomoci, ktorý viedla certifikovaná lektorka. Študenti starší ako 16 rokov mohli po skončení kurzu absolvovať test a po jeho úspešnom zvládnutí získali certifikát. Pre piatakov, primánov a ostatných žiakov nižšieho gymnázia, ktorí sa neprihlásili na kurz, v škole prebiehal Deň spoločenských hier s p. učiteľom Lukášom. Študenti vyššieho gymnázia mali na výber z troch programov: kurz prvej pomoci, prehliadka vysokých škôl alebo dištančné vzdelávanie. Na vysokej škole ich sprevádzal náš absolvent Danko Teplan, ktorý zariadil našim študentom možnosť zažiť vysokoškolskú prednášku či seminár.
V stredu 13. 3. mali žiaci nižšieho gymnázia zabezpečené šifrovačky – logické úlohy, ktorými ich sprevádzali odborníci z Mensy. Študenti vytvorili zmiešané skupiny a ich úlohou bolo spoločnými silami získať indície a na základe nich uhádnuť heslo. Žiaci kvarty a kvinty absolvovali vzdelávací a interaktívny workshop z dielne EduDramy – Antigona. Prostredníctvom tvorivej dramatiky Antigonin príbeh zažili na vlastnej koži a na konci workshopu ho vedeli prerozprávať bez toho, aby drámu čítali. Ostatní žiaci vyššieho gymnázia mali opäť v ponuke návštevu matematickej a fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského alebo možnosť dištančného vzdelávania.
Vo štvrtok 14. 3. žiaci nižšieho gymnázia zažili vzdelávací workshop spolu s EduDramou. Žiaci kvarty a vyššieho gymnázia mali v ponuke prednášku a workshop zameraný na problematiku mindfulness a wellbeing.