Pri hodnotení – spätnej väzbe – vychádzame z našej filozofie vo vzdelávaní: orientácia na proces učenia, vnútornú motiváciu pre učenie, zodpovednosť pri vlastnom rozvíjaní sa.
Hodnotenie známkami negatívne ovplyvňuje vnútornú motiváciu – známky sú externý (vonkajší) motivátor, tento vplyv sa snažíme vo vzdelávacom procese obmedziť: známky sa používajú len na kvantifikáciu vedomostí a zručností v rámci danej, dopredu ohlásenej a pripravenej aktivity. Známky nie sú udeľované za snahu, aktivitu, splnenie domácej úlohy, referátu a pod. Známky nie sú používané ako motivátor (či už ako odmena (uplatnenie na nejakú aktivitu) alebo ako hrozba (donucovanie k nejakej aktivite)). Učenie (splnenie základných štandardov v oblasti vedomostí a zručností) je prirodzená cesta k sebarozvoju, nepovažujeme ho za proces, ktorý je potrebné kvantifikovať známkami.
V rámci voľby absolvovanie-známka je potrebné zvážiť všetky aspekty a individuality u každého študenta alebo študentky.
Dobiehajúci systém:
tercia - SJL, MAT
kvarta - SJL, MAT, DEJ, BIO, GEO, ANJ
Stály systém:
vyššie gymnázium - všetky predmety vrátane seminárov okrem ETV, TAŠV, KOL, PRJ, KOV, MATPLUS
Je možné si výber počas roka zmeniť?
Áno, v rámci školského roka je možné sa v rámci predmetu raz preklopiť. Treba to odkomunikovať s daným vyučujúcim, ktorý zadefinuje, čo je potrebné urobiť, prípadne dopracovať (a zaznačí to v internom systéme školy).
Sú známky nevyhnutné pre maturitnú skúšku?
Známky pre MS nie sú nevyhnutné. Avšak v rámci ústnej odpovede (ústna forma internej časti), ak žiak nejakým spôsobom zlyhá, môže komisia prihliadnuť na jeho doterajšie výsledky z predmetu (t.j. na koncoročné a polročné známky kvinta-oktáva).
"Ak sa hodnotenie internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy podľa § 76 ods. 2 výrazne odlišuje od dosiahnutých výsledkov žiaka počas jeho štúdia z predmetu maturitnej skúšky, pri výslednej známke internej časti maturitnej skúšky sa prihliada na stupne klasifikácie žiaka z tohto predmetu počas jeho štúdia."
Berú vysoké školy do úvahy známky?
Vo väčšine prípadov sa na prihlášku uvádzajú koncoročné známky zo sexty a septimy a polročné známky z oktávy (niekedy len septima, oktáva), pričom školy majú rôzne kritériá, za ktoré udeľujú body k prijímacím skúškam alebo ponúkajú možnosť prijatia bez skúšok. V tomto prípade je potrebné si pozrieť kritériá jednotlivých škôl, nakoľko je to veľmi rôzne a trendom je upúšťanie od známok alebo zameranie sa na výsledky len z profilových predmetov.
Poznámka: celkový priemer známok za daný ročník sa vypočítava len z predmetov, v ktorých má žiak navolenú známku.